Eesti Riiklik Nukuteater

Tallinn, Harjumaa

skoor

-

Ole esimene, kes lisab kommentaari Anna hinnang

Tallinn, Harjumaa

Saada e-mail

Eesti Riiklik Nukuteater / Tutvustus

Eesti Nuku- ja Noorsooteater (Eesti Riiklik Nukuteater) asutati 1952. aastal ja on tänaseni Eesti ainus professionaalne riiklik laste- ja noorteteater.

Teatri rajas nukunäitleja ja -lavastaja Ferdinand Veike, kes juhtis teatri kunstilist poolt ligi kolmkümmend aastat.

1963. a. tuli teatrisse tööle Leningradi Teatriinstituudi nukunäitlejana lõpetanud Rein Agur. 60-ndate lõpus kujunes temast paralleelselt eesti teatriuuendusega ka nukuteatri põhjalik uuendaja.

Ferdinand Veike traditsiooniliste sirmilavastustega paralleelselt tekkis teatris lavastaja Rein Aguri ümber uuendusmeelsetest noortest tuumik, kes avastasid enda jaoks avatud mängulaadi.

Nukuteatris algas uus ajajärk. Lavale ilmus üha rohkem nuku kõrvale ka näitleja, hakati kasutama osalist ja täielikku avatud mängu, “täna mängime” printsiipi jne. 1981. a. sai teatri peanäitejuhiks Rein Agur.

Pidevalt katsetava teatri repertuaari ilmusid Shakespeare’i, Tuglase ja eesti rahvaluule töötlused, hakati mängima ka täiskasvanutele. Väikelaste hulgas muutus populaarseks nn mini-nukuteatri traditsioon, kus üks või mitu näitlejat jutustasid lastele nukumänguvormis lugusid.

1993. a. Nukuteatri kunstilise juhina alustanud Eero Spriit püüdis teatris ühendada draama- ja nukuteatri elementi. 1999. a. tõi teatrisse Evald Hermaküla, kes jätkas varasema juhi poolt valitud teed ja tahtis Nukuteatrisse luua paralleelselt draama- ja nukutruppi ning lükata käima nukunäitlejate koolitamise Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolis.

2000. aastal asus Nukuteatrit juhtima Meelis Pai. Kunstiliseks juhiks sai Andres Dvinjaninov. Eesmärgiks seati kvaliteetne laste- ja noorteteater, mis hõlmaks nii nuku- kui draamalavastusi. 2002. aasta sügisel alustas EMTA Lavakunstikoolis õpinguid esimene lend nukuteatri magistrante. Üheaegselt uuenes Nukuteatri loominguline ja administratiivne kollektiiv, avati renoveeritud ning avar teatrimaja ja Nukuteater hakkas pälvima ka suurt tunnustust rahvusvahelistel festivalidel.

Alates 2006. aastast hakkas teater kandma koondnime Eesti Nuku- ja Noorsooteater. Samal aastal avati ka uus suur mängupaik – teatri siseõu kaeti katusega ning nii tekkis kuni 700 inimest mahutav saal.

Eesti Nuku- ja Noorsooteatri truppi kuulub hetkel 18 näitlejat, kollektiivis on üle 80 töötaja. Kaasaegseid nukuteatrivõtteid kaasavate lavastuste kõrval kohtab repertuaaris ka traditsioonilisi sirmilavastusi. Viimastel hooaegadel on rohkem tähelepanu pööratud noortele ja täiskasvanutele suunatud nukuteatri populariseerimisele. Lisaks toob Eesti Nuku- ja Noorsooteater lavale muusikale – nii maailmanimega kui algupäraseid.

Aastal 2010 laieneti ka Nunne tn 8 majja, kus hakkas tegutsema Nukukunsti keskus ja muuseum ning koonduti ühisnime NUKU alla. Kompleksis tegutseb ka rahvusvahelise nukuteatrite liidu UNIMA Eesti keskus.

Eesti Riiklik Nukuteater / Galerii

Saada e-mail

Uudised

Anna hinnang

Kommentaarid

Ole esimene, kes lisab kommentaari

Firma on seotud järgmiste ettevõtetega

Kõik, kes vaatasid "Eesti Riiklik Nukuteater", vaatasid ka