Leedulased valitsevad Eesti reisiturgu

31.05.2006
Vähem kui aastaga tõusis leedulastele kuuluv Novatours Eesti reisikorraldamisturu liidriks. Ülejäänud kohti jagavad hispaanlased ja egiptlased.

“Meil oli õnne,” mõtiskleb Rytis Šūmakaris firma edu üle. Tema on üks üheksast mehest, kes omavad Balti riikide suurimat reisikorraldajat Novatours. Tõus on olnud muljetavaldav. 2004. aasta üheksa kuuga saavutati Eestis 19% turuosa. Eelmisel aastal juba 28% ning selle aasta lõpuks tahetakse vedada juba ligi 25 000 reisijat ehk saavutada 30% turust. Topeltvõimas on firma Leedus, kus kontrollitakse lisaks reisikorraldusfirmale Novaturas ka riigi suuremaid reisibüroosid. Täpsemalt öeldes Novaturas kuulubki neile reisibüroodele.

Suve avastajad

“Õnn” on sõna, mida Šūmakaris näib lausa armastavat. Ka enda sattumist reisiärisse kirjeldab ta kui õnnelikku juhust. Ta on infotehnoloog ja nii hakkas 11 aastat tagasi ühele reisifirmale vabast ajast muude tööde kõrvalt arvutiga reklaame ja kuulutusi kujundama. “Arvutioskus polnud tollal just eriti levinud,” meenutab ta. Ühel hetkel avastas end juba omaniku toolilt.
Juhusest üksi jääb siiski väheseks. Kui Šūmakariselt ja Novatoursi Eesti juhilt Raimondas Ušeckaselt uurida, mis siis nende kiire edu taga on, kasutavad mõlemad mehed sõna “taustatöö.” 2004. aasta kevadel Eestisse saabudes rääkisid kõik neile, et eestlased ei armasta suvel reisida, et õige aeg on ikka sügis ja talv. Mehed tegid uuringuid, kogusid materjale ja jõudsid järeldusele, et eestlased tahavad suvel reisida küll. Ainult ei pakuta eriti midagi.
Nii oligi suvehooaeg 2004 Novatoursi avalöögiks. “Võib öelda, et meie avastasime suve,” mainib tegevjuht Raimondas Ušeckas tagasihoidlikult. Nüüd võtavad suvekuud juba talve üle. Oma väljendites on nii tegevjuht Ušeckas kui ka omanike poolt Eesti äri üle vaatavad Rytis Šūmakaris ja Vidas Paliunas äärmiselt tagasihoidlikud. Võiks isegi öelda ebaleedulikult vaoshoitud. Ei õhku neist suure äri suurt joont ega suuri sõnu. Ei taha nad ennast tituleerida parimateks. Tekib mulje pigem põhjalikest töömeestest kui reisiäri suurtest bossidest.
Ometi ei piirdu ambitsioonid ainult Balti riikidega. Novaturas valmistub suureks hüppeks: sisenemiseks “vanadele” turgudele, kui kasutada meeste endi sõnastust. “Teeme uuringuid Taanis ja Soomes,” ütleb Šūmakaris, aga see on ka kõik, mida ta uute sihtkohtade osas öelda tahab.
Kui leedulaste puhul võib veel kasutada sõnu “kohalik firma”, siis enamus muudest suurematest reisifirmadest tulevad hoopis eksootilisematelt maadelt. Hispaania ärimeestele kuuluv Horizon Travel. Selle järel Egiptuse ettevõtja Emad Faek Azisi omanduses Marhaba Tours ning samuti egiptlastele kuuluv Top Tours.

Wris Tours häving

Viimane tõsisem liigutus Eesti reisiturul oligi Top Toursi tulemine, saadetud paraja skandaaliga. Päevapealt Marhabast vallandatud tegevjuhti Epp Rääbist süüdistati rahakantimises ning konkureeriva reisikorraldaja asutamises. See konkureerija oligi Top Tours. Lõplikku lahendust tülile veel pole – kohtuprotsess kestab. Top Toursi tegevjuht, mõni kuu tagasi Eestisse saabunud Ahmed Sabry Mohammed Hassanein Nassr Ibrahim sellest tülist rääkida ei taha. Küll paotab ta saladust, et firma vahetab omanikke. Ametlikult ollakse Soome Inter Top Traveli tütarfirma, kuid juba on sõlmitud leping firma üleminekuks uuele omanikule. Kellele täpselt, Ibrahim veel öelda ei saa: “Aga ta on üks Egiptuse ärimees.”
Kõigil tänastel turutegijatel on vähemalt üks ühine joon: nad on uued ehk paari aasta vanused ettevõtted. Põhjust ei ole keeruline avastada. Kauaaegse valitseja Wris Toursi pankrotistumine 2003. aasta sügisel. Ka Novatoursi juht Raimondas Ušeckas möönab, et esimese uuringu Eestisse tulemiseks tegid nad juba 2000. aastal. Turule tuldi ometi alles pärast Wris Toursi kadumist. Teine põhjus turu ümberjagamisel on Itaalia ärimehe Ernesto Preatoni Domina Traveli aeglane hääbumine paari viimase aasta jooksul. Kas ja kui kaua nende eksistents üldse veel kesta võib, konkurendid eriti kommenteerida ei taha. “Ma arvan, et lähiajal peavad seal tulema mingid põhimõttelised otsused,” julgeb öelda Marhaba tegevjuht Sigrid Luts.

http://www.arileht.ee/artikkel_4942.html

Uudiste arhiiv