Slovakkias esietendus koostöölavastus Salto Mortale Kombat

02.05.2011
Slovakkias esietendus koostöölavastus „Salto Mortale Kombat“
29. aprillil esietendus Bratislavas Slovakkia Teatriinstituudi saalis VAT Teatri ja Slovakkia Teatriinstituudi koostöös valminud Kati Kivitari lavastus „Salto Mortale Kombat“.


Tegu on väga erilise teatriprojektiga, kus koostööd tegid Eesti ja Slovakkia teatriinimesed. Loo autorid, noored näitekirjanikud Kristiina Jalasto (Eesti) ja Michaela Zakutanska (Slovakkia) alustasid möödunud suvel tööd koos, kuid lõpptulemusena vormistasid kumbki oma näitemängu.

Kui Michaela Zakutanska näidend kõneleb neljast noorest inimesest, kes ühel suvel täiskasvanuea lävel saavad tunda kui habras on sõprus, kui kibe on pettumus, kui raske on eneseleidmine, siis Kristiina Jalasto kirjutab oma verivärske näidendi kohta nii: „"SaltoMortale" on lugu tavalistest noortest ebatavalises keskkonnas - rändavas lõbustuspargis, kus suvepuhkusele minek ei tähenda mitte sõpradega rannas lesimist, vaid perefirma heaks töötamist ja pidevat ringi reisimist.

Sellegipoolest mahuvad karussellide ja täpsusviskamise putkade vahel üles kasvanud 14-aastase Valteri ellu nii seiklused sõpradega kui ka tülid noorema õe Annaga, kes on vanemate silmis ideaalsuse kehastus. Valter näeb Annas peale tüütu plika veel kiuslikku türanni, kes kogu positiivse tähelepanu ebaõiglaselt endale võtab. Ning kui poisi parim sõber Annasse armub, otsustab Valter tegutseda. Tema tegu viib aga tagajärgedeni, mille eest tuleb vastutada. Päriselt.“

Eesti ja slovakkia näitekirjanike koostöös sündinud „Salto Mortale Kombat“ jõudis eesti lavastaja Kati Kivitari käe all Bratislavas esietenduseni 29. aprillil. Lavastusmeeskonda kuulusid lavastaja assistent Marko Tiusanen (Soome), dramaturg Juraj Hubinak, kunstnik Zuzana Hudekova, produtsent Katarina Durcova ja näitlejad Elena Kolek Spaskova, Ludwig Bagin, Lubo Bukovy, Juraj Loj.

Esietendusel Bratislavas viibisid ka VAT Teatri juht ja eestipoolne produtsent Tiina Rebane ning näitekirjanik Kristiina Jalasto, kelle näidend „Salto Mortale“ jõuab VAT Teatris publiku ette sügisel. Siis on lavastajaks slovakkia lavastaja Julia Razusova.

Mõlemad näidendid ja lavastused saavad teoks tänu Euroopa Komisjoni poolt rahastatavale teatriprogrammile Platform 11+. Teatrivõrgustik, mis hõlmab 13 teatrit 11 Euroopa riigist keskendub noorsoole mõeldud uue dramaturgia lavaletoomisele. Projekti juhtteatriks on Brageteatret Drammenist Norrast ja projekti juhiks Dirk Neldner Saksamaalt.

Sama programmi raames jõuab juba 9. mail VAT Teatris lavale Aare Toikka ja Peter Horvathi (Ungari) kirjutatud näidend „Help!“. Esietendusele saabub ka ungari lavastaja ja näitekirjanik Peter Horvath. Selle loo puhul on koostööpartneriteks VAT Teater ja Budapesti teater Kolibri.

skoor

-

Ole esimene, kes lisab kommentaari Anna hinnang

Tallinn, Harjumaa

Tallinn, Harjumaa

Saada e-mail

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uudiste arhiiv