Algab Birgitta festival

07.08.2012
Pirita kloostri müüride vahel käib Birgitta Festivali lava, publiku- ja esinejateruumide ehitus. Taaskord ärkab 15. sajandil mahapõlenud klooster nädalaks täisverelisele elule.

Juba reedel tantsib laval meie sugulasrahvaste maride balletitrupp - festival algab Eestis senilavastamata teosega, „Aphrodite triumfiga“ Carl Orffi kuulsast triloogiast. Koos festivali märgiks ja lemmikuks kujunenud Carmina Buranaga toob teosed uuslavastuses välja Eesti balleti grand old lady 75-aastane, rahvusvahelist karjääri omav Mai Murdmaa.

OLULIST FESTIVALIST:

Kaheksanda Birgitta Festivali (11.-20. augustini) märksõna on koostöö – festival toob lavale koostööprojekte Inglismaa ja meie sugulusrahvaste maridega.

Tänavuse festivali tipphetkeks on Mozarti ooperi Don Giovanni lavastus - Inglise Garsington opera ja Birgitta Festivali koostöö. Festival on aastaid tahtnud lavale tuua head Euroopa ooperiteatri lavastust. Ja lõpuks on see õnnestunud. Don Giovanni on Inglismaa ooperiteatri 2012. aasta lavastus. Dirigent Eestis - Eri Klas.

Osades Eesti ja Inglise artistid, nimi- ja kõrvalosades Euroopa ooperimajades laulvad eestlased Lauri Vasar, Aile Asszonyi ja Ain Anger. Festivali teiseks oluliseks saavutuseks ongi Euroopas ilma tegevate noorte Eesti lauljate festivalipubliku ette toomine.

Teine koostöö toob lavale armastatud „Carmina Burana“, mida publik mitmeid aastaid uuesti festivalile nõudnud. Nüüd tuleme uue lavastusega – ja lavastaja on meie Mai Murdmaa, balletitrupp aga Marimaalt, Joškar-Olast, koorid-orkester on Eestist, laulusolistid Eestist ja Venemaalt.

Õhtul on kaks osa - lisaks tuntud Carmina Buranale tuleb publiku ette Orffi kuulsa triloogia teine teos - „Aphrodite triumf“, mille lavastust Eestimaal veel kunagi nähtud pole. See teos kujutab peigmehe ja pruudi keerulisi suhteid, mis lahenevad alles päris teose lõpus. 2012. Aasta lavastus.

Marimaa ooperi- ja balletiteater näitab veel Pugni balletti „Esmeralda“, kus Pirita kloostri müürid muutuvad Pariisi Jumalaema kirikuks – laval on Victor Hugo romaani „Jumalaema kirik Pariisis“ ainetele loodud teos (2012. aasta lavastus)

Festivali kolmandaks saavutuseks võime lugeda 2012. aasta produktsioonide suurt osakaalu („Don Giovanni“, „Aphrodite triumf“ ja „Esmeralda“).

Vastukaaluks näitame üht legendaarset lavastust ooperile „Nina“, mis kujunes Pokrovksi-nimelise Moskva kammermuusika märgiliseks teoseks. Siin on ühendatud vene kultuuri suurkujud - Nikolai Gogoli kirjanduslik alus, helilooja Dmitri Šostakovitši muusika ja teatrilegendi maestro Pokrovski lavastus (1974). Sama teatri kõrge näitlejameisterlikkusega trupp toob meie ette ka Puccini lühiooperid „Mantel“ ja „Gianni Schicchi“.

Festivali lõpetab publiku soovil tagasi kutsutud Iisraeli show-vokaalgrupp Voca People, mis näitab maailmas loodud muusikat läbi džässiliku ja ka huumoriprisma.

Eri Klas rääkis sellest, kuidas toome „talendid koju“ – „don Giovanni“ lavastuses osalevad Euroopas ilma tegevad noored eesti lauljad Lauri Vasar, Aile Asszonyi, Ain Anger.

Festivali produtsent Heili Vaus-Tamm rõhutas, et festival ühendab keskaegse kloostrimiljöö tänapäeva muusikateatri viimase sõnaga - selleaastases festivalikavas on kolm lavastust aastast 2012. Oluline on, et 8. festivali märksõnaks on koostöö – meie sugulusrahva maride ja Inglise Garsington Operaga. Skype´i teel tutvustas Inglise-Eesti ühisproduktsiooni kaaslavastaja Ran Arthur Braun, kes Eestis teinud vägagi menuka lavastuse „Boheem“ Rahvusooperis Estonia. Inglise-Eesti „Don Giovanni“ kontseptsioon on tavatu – rõhk on armukolmnurgal don Giovanni, donna Anna ja don Ottavio.

skoor

-

Ole esimene, kes lisab kommentaari Anna hinnang

Tallinn, Harjumaa

Saada e-mail

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uudiste arhiiv