Letipea kaitseala hakatakse tutvustama

18.12.2012
30. jaanuaril 1992 aastal kolme ööpäevaga loodud Letipea kaitseala vältis Kunda sadama sinnaehitamist.

Senise ajaloo jooksul on seal käidud rohkem metsikult, sinna minnakse omal käel või siis giidi ja reisijuhi või õpetaja initsiatiivil. Paljud turismikataloogid näiteks kaitseala ennast üldse ei näitagi, on vaid suure kivi (Ehalkivi) märk.

Kuigi Letipeal võib näha erinevate riikide numbrimärkidega autosid ja busse, siis regulaarselt ühtegi turismipaketti sinna ei müüda.

Nüüd on asjad muutumas. Alates 2012. aasta 30. jaanuarist on Viru-Nigula valla Vasta koolis igal aastal samal kuupäeval traditsiooniline loeng „Letipea sünnipäev”. Ettekandes räägitakse kõigest, mis kaitsealal väärtuslikku on. Loeng saab olema kohustuslik üheksandikele ja vabakuulajaks võivad tulla kõik, ka täiskasvanud.

Nii saavad kõik Vasta kooli lapsed vähemalt kord elus kaitsealast targemaks. Kahe paketi („Kunda lahe käik” (Müüja MTÜ Looduslaps) ja „Letipea retked” (müüja MTÜ Loodusring)) raames hakatakse Letipeale regulaarselt rühmi viima. Ka Vasta kooli üheksandikele saab see olema igakevadine kohustuslik reis.

„Kunda lahe käik” hõlmab kõike huvitavat ajaloolise Lahemaa idapoolseima lahe ümber, sealhulgas Toolse ja Selja kaitsealasid. „Letipea retked” keskendub rohkem Letipeale. Nii saab iga koolilõpetaja vähemasti korra koos juhendajaga käidud Viru-Nigula valla tähtsaimal kaitsealal.

Letipea spetsialistiks ehk lektoriks ja giidiks hakkab vabakutseline Kauri Kivipõld. Lisaks kaunitele vaadetele on piirkond rändavate veelindude tähtis peatuspaik, seal asuvad ka rändrahn Ehalkivi, majakas, laevaehituspaik ja piirivalve massimõrva mälestusmärk.

Uudiste arhiiv