Saaremaa muuseumi kaheaastaraamat ootab avastamist

16.09.2013
Valminud on Saaremaa muuseumi järjekordne kaheaastaraamat, mille kaante vahele on talletatud uut olulist teavet Saare maakonna ja selle äsja 450-aastaseks saanud pealinna kohta.

Saaremaa Muuseumis esitleti 12. septembril oma üheteistkümnendat kaheaastaraamatut – 2011-2012. Seekordsegi kogumiku koostaja ning toimetaja on muuseumi teadusdirektor Olavi Pesti. Esimest korda neljavärvitrükis ilmunud üllitise kujundas Ain Vares.

Et kaheaastaraamat ilmus Kuressare linna 450. juubeliaastal, on märkimisväärne osa selles avaldatud kirjutistest linna ajaloo teemal. Kuressaare privileegidest on kirjutanud Ivar Leimus, hertsog Magnuse käikudest Andres Adamson ning suurel määral Vello Helgi poolt varem avaldatule tuginedes annab Põhjasõja-eelsest Kuressaare kodanikkonast ülevaate Kalle Kesküla.

Kuressaare kindluse ennistus- ja konserveerimistöödega seoses on tulnud olulist teabelisa meie maakonna ühe olulisema turismimagneti kohta. Kaur Alttoa ja Garel Püüa esitavad aastaraamatu ühises artiklis uudseid tähelepanekuid Kuressaare pealinnuse varasemast ehitusloost, Tõnu Sepp on eraldi luubi alla võtnud sama kindluse lõunabastioni püssirohutorni ning Jüri Peets on kirjutanud siinsetest 18.-19. sajandi suurtükkidest.

Ülejäänud artiklitest annab Anne Untera ülevaate Alur Reinansi kunstikogu Esticast, peatudes pikemalt litograaf Friedrich Sigismund Sterni pärandil. Arvi Truu on avaldanud mahuka ja põhjaliku ülevaate Saaremaa piimatööstustest, Priit Kivi annab lühikese ülevaate Eesti Ajutise Valitsuse Saaremaa komissar Victor Neggost ning Raul Salumäe on avaldanud varasemate käsitlustega võrreldes mitmeid uudseid seisukohti sisaldava ülevaate Tehumardi lahingust.

Üksjagu nostalgilise tagasivaate kunagisele Orissaare rajoonile on kirjutanud Bruno Pao. Kogumiku lõpuosa pakub aga huvitavat lugemist Muhu Muuseumi teadur-varahoidja poolt helisalvestiste põhjal hoolikalt üles tähendatud ning süsteemselt korrastatud mälestused Teise Maailmasõja eelselt kohalikult ettevõtjalt ning silmapaistvalt kalandustegelaselt Mihkel Aerult.

Kaheaastaraamat on müügil Kuressaare linnuse kassas ning Eesti paremates raamatuärides.

Allikas: Saaremaa Muuseum, Saarte Hääl
Foto: Sander Ilvest

skoor

-

Ole esimene, kes lisab kommentaari Anna hinnang

Kuressaare, Saaremaa

Saada e-mail

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uudiste arhiiv