Tähetornis tuleb juttu värvikatest tegelastest astronoomiateaduses

27.09.2013
1. oktoobril kell 18.15 toimub Tartu tähetornis taas astronoomialoeng, kus sel korral tutvustatakse kuulajatele kahte värvikat tegelast astronoomiateadustes – Karl Fritiof Sundmani ja Karl Williamsit.

Tartu Observatooriumi vanemteadur Tõnu Viik räägib teemal „Karl Fritiof Sundman - kolme keha probleemi lahendaja”. “Kolme keha probleemiga tegeleti juba ammu, sest süsteem Päike-Maa-Kuu on kogu aeg astronoomidele huvi pakkunud.

Ent kui kui kahe keha probleemi lahendas Isaac Newton oma gravitatsiooniteooria abil kiirelt, siis kolme keha probleem hakkas tugevasti vastu. Ei suutnud sellest jagu saada ei Newton ega ka Henri Poincare, rääkimata teistest tublidest matemaatikutest. Eelmise sajandi alguses ilmus aga mees, mitte küll metsast, vaid Soomest mere äärest ja lahendas selle palju peavalu tekitanud ülesande,” tutvustab Viik loengu sisu.

Teise ettekande teemal “Karl Williams – pärisorjast teleskoobimeister” teeb ajaloo muuseumi kuraator Janet Laidla. “Karl Williamsi isik on tähelepanuväärne juba ainuüksi seetõttu, et ta oli Läti päritolu pärisori, kellele anti vabadus, et ta saaks oma silmapaistvat tehnilist? andekust rakendada vastavatud keiserlikus Tartu ülikoolis.

Tartus sattus ta rajatava tähetorni teenistusse ning ehitas observatooriumile passaažiriista, mis oli teadaolevalt esimene Tartus valmistatud astronoomiline instrument,” selgitab Laidla.

Järgmine astronoomialoeng Tartu tähetornis toimub juba 15. oktoobril ning siis räägib Tiit Sepp teemal "Universumi kõige kiiremad ja aeglasemad sündmused".

Astronoomialoenguid toetab Euroopa Sotsiaalfond teaduse populariseerimise alameetme TEEME kaudu.

Loengud on osalejatele TASUTA!

Lisainfo muuseumi kodulehel.

skoor

-

Ole esimene, kes lisab kommentaari Anna hinnang

Tartu, Tartumaa

Saada e-mail

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uudiste arhiiv