Tartu Linnamuuseumis esitletakse Tartu ülikooli keemia- ja farmaatsiaprofessori Friedemann Goebeli kirjade publikatsiooni

16.04.2015
Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23) esitletakse teisipäeval, 21. aprillil kell 16 Tartu ülikooli keemia- ja farmaatsiaprofessori Friedemann Goebeli (1794–1851) kirjade publikatsiooni "Jenast Emajõe äärde. Kirjad kaugetest aegadest".

19. sajandist on pärit rida Tartuga seotud mälestusi, mis on omal ajal perioodikas või iseseisva väljaandena publitseeritud, kuid pole tänasele tartlasele või Tartu ajaloost huvitatud inimesele kättesaadavad saksa keele ja säilinud eksemplaride vähesuse tõttu. Enamasti on tegemist vahetute ja värvikate Tartu olustiku, kultuurielu ja siin tegutsenud inimeste kirjeldustega. Kesksel kohal 19. sajandi Tartu mälestustes on mõistagi sajandi alguses taasavatud ülikool.

Tartu Linnamuuseum on alustanud Tartuga seotud ajaloolise memuaarkirjanduse publitseerimist. Sarja esimese väljaandena ilmus 2012. aasta lõpus kunagise Tartu ülikooli raamatukoguhoidja Emil Andersi (1806–1887) mälestusteraamat. Nüüdseks on valminud sarja teine väljaanne. Selleks on 1828. aastal Jenast Tartusse keemia- ja farmaatsiaprofessori kohale siirdunud Friedemann Goebeli (1794–1851) kirjade publikatsioon. Kirjad on saadetud 1828. aasta augustist kuni 1829. aasta maini veel aastaks Saksamaale jäänud abikaasale. Kirjade põhiosa kajastab autori elu Tartus. Lisaks akadeemilise elu tutvustamisele on palju ruumi pühendatud Tartu olustikule ja siinsele elukorraldusele. Kirjeldused on detailirohked, värvikad ning kirja pandud ladusas stiilis.
Teksti selgitused ja F. Goebeli elukäiku valgustava saatesõna koostas Mare Rand (Tartu Ülikooli Raamatukogu). Raamatu toimetas Kristi Metste (Eesti Kirjandusmuuseum) ja kujundas Peeter Paasmäe.

Täiendav info:
Marge Rennit (Tartu Linnamuuseumi arendusjuht),
Tel 7461900, 5256411 või e-post
marge.rennit@katarina.ee

skoor

-

Ole esimene, kes lisab kommentaari Anna hinnang

Tartu, Tartumaa

Saada e-mail

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uudiste arhiiv