Tartu lapsed lasid Marsist satelliitpilte teha

11.08.2015
Käesoleva aasta märtsis kutsus Euroopa Kosmoseagentuur koole ja lasteklubisid üles tegema ettepanekuid, milliseid Marsi piirkondasid võiks fotodele jäädvustada.
Tartu tähetorni lasteklubi Reeguluse välja valitud Terra Meridiani osutus üheks valitud Marsi pildistamise fookuseks.

Projekti algatajaks oli Marsi ümber tiirleva satelliidi Mars Express meeskond ja nende blogis jagati osalejatele lisateavet ja sinna on esimesed projektid, sh Reeguluse oma, ka üles laetud.

„Meil on väga hea meel, et meie projektitaotlust saatis edu, sest päris kõiki taotlusi ei rahuldatud,“ rõõmustab Tartu tähetorni juhataja Janet Laidla. „See oli Euroopa Kosmoseagentuuri poolt väga vahva võimalus ning loodame, et uue liikmesriigina on meil võimalus järjest rohkematest põnevatest ettevõtmistest osa saada.“Tartu tähetorni astronoomiaklubi Reegulus valis sihtmärgiks Terra Meridiani, et sellega tähistada 10. aasta möödumist Struve geodeetilise kaare kandmisest UNESCO maailmapärani nimekirja. Struve geodeetiline kaar on Tartut läbiva meridiaani pikkuse mõõtmiseks moodustatud triangulatsioonivõrgustik, mis läbib tänapäeval 10 riiki.

Mars Express meeskonnalt saadud kujutiste põhjal valmistasid kõik projekti valitud kunsti- või teadusprojekti. Tartu laste uurimistöö käigus selgus, et nende poolt uurimiseks välja valitud Marsi piirkond kannab sellist nime osaliselt seetõttu, et tähetorni juhataja F. G. W. Struve järel Tartu tähetorni juhtima asunud astronoom Johann Heinrich Mädler oli üks nendest astronoomidest, kes tegi ettepaneku määrata just sealne piirkond Marsi algmeridiaaniks.

Laste uurimistöö tulemusena valmis vaatmik, millel on nii valik satelliidipilte, kui uurimistöö tulemusena klubiliste mõtetest kokku pandud tekst.

Tartu tähetorni astronoomiaklubi Reegulus on mõeldud 9-12aastastele astronoomia- ja kosmosehuvilistele ning käib koos kord nädala Tartu tähetornis. Uusi sõpru ootab klubi külla septembris.


Lisainfo:
Janet Laidla
Tartu tähetorni juhataja
tel 5296113
janet.laidla@ut.ee
www.tahetorn.ut.ee

skoor

-

Ole esimene, kes lisab kommentaari Anna hinnang

Tartu, Tartumaa

Tartu, Tartumaa

Saada e-mail

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uudiste arhiiv