Muuseumiöö Tartu Ülikooli muuseumides

12.05.2016
Muuseumiööl lainetab Tartu Ülikooli muuseumides nii elektromagnetspektri lainepikkuste laineid kui ka Läänemere ja helilaineid.

Sel aastal on Tartu Ülikooli muuseum võtnud eesmärgiks hoida muuseumiööl meeles Tartut kui teadus- ja ülikoolilinna ning tutvustada erinevate demode ja katsetega ka Tartu teadlaste panust maailma teaduslukku. Tartu Ülikooli muuseumi iga maja on fookuseks võtnud mõne elektronmagnetilise spektri osa ning toimub kolme maja ühine orienteerumismäng, millel osalejad saavad erinevatest töötubadest endale kokku vahva elektromagnetspektri järjehoidja.

Tartu Ülikooli muuseum ajaloolises toomkirikus on avatud kella 23ni ja keskendub lainetele meie igapäevaelus – röntgenkiirtele ja mikrolainetele. Tartu Ülikool sai endale esimese röntgeniaparaadi seoses 1897. aastal toimunud Puka traagilise rongiõnnetusega ja pärast seda arenes niigi kõrgel tasemel arstiteadus veelgi jõudsamalt. Mikrolaineid tutvustab Hull Teadlane kõikidele huvilistele just kodutehnika vaatenurgast lähtuvalt. Lisaks on toomkiriku tornides võimalik ise edastada valgussõnumeid.

Kella 22ni avatud Tartu Ülikooli kunstimuuseum tutvustab külastajatele legendi meremadudest ning preester Laokoonist. Lisaks pakub kunstimuuseum merevaadetega kunstiteostest pildiprogrammi, mis on valminud kunstnike rändudel ja teaduslikel maailma mõõtmise reisidel. Meremaalitoas saab ise oma eredamaid meremuljeid jäädvustada. Toimuvad ka venekeelsed ringkäigud muuseumis.

Tartu tähetornis saab lähemalt tuttavaks infrapuna- ja ultraviolettkiirgusega ning raadiolainetega. Infrapunakiirguse avastajaks peetakse Saksa päritolu Inglise astronoomi William Herschelit, kelle teleskoop on ka tähetorni kogudes. Infrapuna- ja ultravioletteleradiomeetreid ehitati ka Nõukogude perioodil Tartus ja Tõraveres Eesti inseneride ja teadlaste poolt ning need uurisid nii Maa atmosfääri kui kaugeid tähti mitmete kosmosejaamade pardal. Lisaks saavad huvilised ise mobiiltelefoni ja pleksiklaasi abil luua väikeseid lihtsaid hologramme. Toimuvad eesti- ja ingliskeelsed ekskursioonid uuel ajutisel näitusel “Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde“ ning kell 22.00-00.00 vaadeldakse selge ilmaga Kuud, Jupiteri, Marssi ja Saturni.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumis laksuvad kella 18.00-23.00 Läänemere lained. Näitusel "Meie meri“ saab tutvuda meres elavate taimede ja loomadega, nende omavaheliste suhetega ning inimese mõjuga meie kodumere käekäigule. Lisaks saavad külastajad rüükala sabas ujuda miljonite aastate tagusesse aega, imetleda säravaid mineraale, seigelda kooslustes tundrast vihmametsani ning uudistada elavnurga loomi.

Tartu Ülikooli botaanikaaed ootab külastajaid hilisele jalutuskäigule kella 18.00-23.00. Kell 18.00 tekitab helilaineid Allikabänd, kes esitab rahva- ja pärimusmuusikat. Kell 19.00 algab ekskursioon, kus aednikud tutvustavad põnevaid taimi.


Tule ja veeda tegevusterohke öö Tartu Ülikooli muuseumides!​

skoor

-

Ole esimene, kes lisab kommentaari Anna hinnang

Tartu, Tartumaa

Saada e-mail

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Uudiste arhiiv