Homme avatakse ETDM-is näitus "2nd SKIN. Korgipuust ehted"

05.03.2008
Korgitamm on vahemereäärne igihaljas puu, mille „teine nahk” uueneb ja on valmis koorimiseks iga üheksa aasta tagant. Ligi 200-aastaseks elava korgipuu koore hankimiseks on kindlad tavad - esimene kiht, nn neitsikork võetakse 25-, teine 34-, kolmas 43-aastaselt puult, kõige enam korgipuuga seostatava veinipudeli korgi jaoks saab sobiva paksusega koort aga alles pärast kolmandat koorimist. Kork pidavat sobima hästi ka põrandakatteks, väidetavalt hoiab see materjal kinni veesoonte mõju, tõrjub halba energiat ning aitab unetuse vastu. Väidete paikapidavust peab aga igaüks ise proovima ja kogema.

Inimese „teine nahk” on ehe, elu sümboolne vahendaja, mis väljendab identiteeti, sotsiaalset staatust. 2nd SKIN korgipuust ehete projekti eesmärgiks on laiemalt tutvustada korki kui materjali, mille tootmise poolest Portugal kuulus on. Arvestades, et Portugal kuulub maailma juhtivate korgitootjate hulka, võib seda materjali pidada sümboolseks rahvuslikuks kapitaliks. Seetõttu ollakse seal maal lisaks korgi tootmisele huvitatud sellele mitmekülgsete kasutusalade leidmisest rahvusvahelisel areenil.

Traditsiooniliste kasutusvõimaluste kõrval püütakse Portugalis korgile kui materjalile lisaväärtust anda ka hoopis uue kvaliteedi abil. Korgipuu „teine elu” võib jätkuda sellisena, nagu see materjal puu küljest tuleb, aga ka ümbertöödeldud toodetena, kus kasutatakse tänapäevaseid tehnoloogilisi võimalusi. Kõrgtehnoloogia kõrval on oluline roll disaineritel ning miks mitte ka ehtekunstnikel, et sellest iidsest materjalist moodsaid disaini- ja kunstiesemeid valmistada.

2nd SKIN korgipuust ehete projekt lähtub topelttähenduse kontseptsioonist. Antropoloogilisest vaatepunktist on ehted teise, ajutise nahana sotsiaalse vahendaja rollis. Kork, teine korgitammest nahk, on selles projektis peamiseks materjaliks, mida kunstnikud kasutavad oma ideede teostamiseks.

2nd SKIN projekti raames loodud ehted näitavad mitmel viisil, kuidas need kaks tähendust võivad olla seotud vastavalt erinevatest riikidest pärit osalejate interpretatsioonidele.

Portugalis arendasid ja kujundasid 2nd SKIN korgipuust ehete projekti ESAD (Escola Superior de Artes e Design), Matosinhos ja DesignLocal, Santa Maria da Feira.

Rändnäitusel on välja pandud kahekümne kaheksa osaleja tööd.

Kutsutud ehtekunstnikud:
Kadri Mälk, Tanel Veenre (Eesti), Carla Castiajo, Leonor Hipólito, Manuel Vilhena, Pedro Sequeira
Portugal), Eija Mustonen (Soome), Ramon Puig Cuyąs (Hispaania) ja Theo Smeets (Holland).

ESAD-i endised tudengid:
Ana Andrade, José Carlos Marques, Gisela Ribeiro, Rita Garcez, Suzana Rezende ja Vānia Moreira.

ESAD-i praegused tugengid:
Ana Sofia Guimarćes, André Rocha, Catarina Silva, Liliana Gonēalves, Mafalda Vale, Marlene Meireles,
Marta Campos, Marta Santos, Sara Costa ja Tānia Sofia Nunes.

Külalistudengid:
Erik Dijkhuizen (Fachochschule Trier, Idar-Oberstein, Saksamaa), Jurijus Poska (Šiauliai Ülikool,
Leedu), Tõnis Malkov (Eesti Kunstiakadeemia).

Rändnäitust saab näha mitmetes riikides. Seda näidati Portugalis Biblioteca de Santa Maria da Feiras. Sealt jätkas näitus teed Villa Bengelisse Idar-Obersteinis Saksamaal ja Helsingi Johan S. galeriisse Soomes. Enne Portugali naasmist rändab näitus galeriisse Ra Amsterdamis ja Artesanía Catalunyasse Barcelonas.

Näitusega kaasneb põhjalik kataloog, mis on saadaval ETDM-is hinnaga 240 krooni.

Kuraatorid: Ana Campos (ESAD), João Real (DesignLocal)

Näitus ETDM-is on avatud 15. märtsist kuni 27. aprillini 2008.

Näitust toetab Portugali Suursaatkond.

Fotodel: Kadri Mälk. Rinnanõelad "Kuldne kiht - käed püsti", "Kuldne kiht - käed
alla". Kork, värv, lehtkuld, oonüks, hõbe. 2007
Ramon Puig Cuyàs. Rinnanõelad seeriast "Corpus Architectae". Kork, hõbe,
teras. 2007


Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
tel. 627 4602, faks 627 4601
kristi@etdm.ee
http://www.etdm.ee

Uudiste arhiiv